Powrót

Jubileusz 25-lecia Ruchu Światło – Życie w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Radomiu

Ruch Światło – Życie w parafii św. Jadwigi Królowej ma 25-letnią historię. 19 listopada br. odbyły się uroczystości rocznicowe.  Wśród zaproszonych gości byli: ks. biskup Stefan Siczek, Ewa i Tomasz Czyż - para filialna, Anna i Marek Kwiatkowscy - para diecezjalna, moderator diecezjalny ks. Grzegorz Lipiec, były proboszcz tutejszej parafii ks. kanonik Stanisław Drąg, ks. Bolesław Mikrut, ks. Piotr Walkiewicz, ks. Grzegorz Murawski, ks. dr Jarosław Wojtkun, ks. Artur Chruślak.

Uroczystości rozpoczęły się konferencją wygłoszoną przez ks. Bolesława Mikruta - wieloletniego moderatora Ruchu Światło-Życie w parafii. Podkreślił on jak wielkie znaczenie dla Ruchu i Kościoła ma uczestnictwo w życiu wspólnotowym. Ruch zbudowany na dobrym fundamencie czyli na "zdrowych" rodzinach przetrwa wszelkie kryzysy i niepokoje tak, jak ewangeliczny dom zbudowany na skale, przetrwa mimo nawałnicy.

Punktem centralnym obchodów była Msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Stefana Siczka, który w homilii nawiązał do oazy na pustyni - miejsca piękna i szczęścia. Ruch Światło-Życie jest też oazą, która daje ogromne szczęście  małżonkom, młodzieży, dzieciom i umacnia więzi w rodzinach,  środowisku pracy i w Kościele.

Po Mszy św. uczestnicy obchodów przenieśli się do budynku Duszpasterstwa Akademickiego. W prezentacji multimedialnej przedstawiono historię miejscowej oazy. Początek Ruchu Światło – Życie w parafii św. Jadwigi Królowej wiąże się z osobą pierwszego moderatora – ks. Romana Adamczyka, który już w 1986 r. założył krąg Domowego Kościoła – Rodzinnej Gałęzi Ruchu. Jego pracę kontynuowali i rozwijali następcy, wśród nich przez  11  lat ks. Bolesław Mikrut. Obecnie moderatorem Ruchu Światło – Życie w parafii jest ks. Dariusz Szlachcic. W działalność oazy aktywnie włącza się proboszcz parafii -  ks. Krzysztof Ćwiek.

  Uroczystości rocznicowe były okazją do wspomnień. W dalszej części prezentacji przypomniano rekolekcje wakacyjne, pielgrzymki. Ruch Światło – Życie to nie tylko droga formacji, ale także wspólnota ludzi, którzy spędzają razem czas. Nie zabrakło więc i zdjęć z wyjazdów, ognisk, zabaw sylwestrowych.

Swoimi doświadczeniami związanymi z oazą księża i małżeństwa z Domowego Kościoła podzieliły się podczas serii krótkich wywiadów. Małżonkowie mówili o znaczeniu Ruchu w ich życiu, podkreślając szczególnie wartość zobowiązań. Proboszcz parafii wyraził chęć utworzenia nowego kręgu Domowego Kościoła.

Spotkanie przebiegło w ciepłej i rodzinnej atmosferze. Wiele radości sprawił występ parafialnego zespołu oazowego „Przylepki Krakowskie”. Nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewu jak również urodzinowych tortów. Uroczystości stały się okazją spotkania osób niegdyś związanych z tutejszą oazą, a obecnie mieszkających poza Radomiem. Wśród obecnych znalazła się grupa małżeństw wywodzących się spośród dawnych młodzieżowych animatorów oazowych.

Obchody przybliżyły historię Ruchu i pokazały, że oaza na stałe wpisała się w życie tutejszej parafii. Jej członkowie, poza osobistą formacją, włączają się w pracę na rzecz parafii. Pomagają w diakonii charytatywnej, przygotowują nabożeństwa Drogi Krzyżowej, adoracje, itp. Ruch Światło – Życie zaowocował również wieloma powołaniami kapłańskimi i zakonnymi. Dzisiaj, po 25 latach od chwili powstania pierwszego kręgu Domowego Kościoła można powiedzieć, że zapoczątkowane dzieło ks. Romana Adamczyka dało wyjątkowo pozytywne efekty. Oaza przyczyniła się do formacji ogromnej grupy osób i jest nieodłącznym elementem parafii św. Jadwigi Królowej w Radomiu.

Ela i Robert Mnich

Powrót