Powrót na stronę główną

20 – lecie Ruchu Domowego Kościoła – gałęzi rodzinnej Ruchu Światło – Życie
w parafii Jedlińsk

Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Kliknij zdjęcia, aby powiększyć...

W dniu 16 listopada 2013r. w parafii pw. Św. Piotra i Andrzeja w Jedlińsku Ruch Domowy Kościół obchodził 20 – lecie powstania kręgów. Nasza Wspólnota zaprosiła wszystkich moderatorów, którzy przez te lata byli opiekunami kręgów oraz tych, którzy formowali nas na rekolekcjach i innych spotkaniach formacyjnych. Zaszczycili nas swoją obecnością: Ks. Biskup Adam Odzimek, który przewodniczył naszej Eucharystii i wygłosił homilię,  ks. Grzegorz Lipiec – Moderator Ruch Światło – Życie w naszej diecezji, ks. Roman Adamczyk – wieloletni Moderator Ruchu, obecnie proboszcz parafii NSJ w Radomiu, ks. Andrzej Tuszyński – pierwszy moderator DK w Jedlińsku, dzięki któremu zostały położone mocne podwaliny Ruchu w naszej parafii, obecnie proboszcz parafii Św. Wacława w Radomiu i dyrektor KCM „Arka”, ks. Marek Fituch – kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej, wieloletni przyjaciel naszej lokalnej wspólnoty i wielokrotny moderator rekolekcji wakacyjnych, w czasie których formowali się Jedlińszczacy, ks. Andrzej Wąsik – obecnie proboszcz parafii Makowiec, ks. Przemysław Mąkosa – dziś wikariusz w parafii pw. Św. Brata Alberta w Skarżysku – Kamiennej i ks. Sebastian Osiński – obecnie wikariusz w parafii NSJ w Radomiu. Duchowo łączyli się z nami wszyscy inni moderatorzy, którym rozliczne, inne obowiązki  nie pozwoliły uczestniczyć w naszym jubileuszu.

Obecni byli także obecni animatorzy diecezjalni Bożena i Janusz Jemiołowie, oraz byłe pary diecezjalne: Maria i Ryszard Bojarscy, Ela i Józef Brzescy, Ewa i Tomasz Czyżowie, Anna i Marek Kwiatkowscy. Cieszyliśmy się także z obecności rodzin, które przez dłuższy lub krótszy czas byli z nami w kręgach lecz z różnych przyczyn opuścili nasze szeregi.

Wspólne świętowanie rozpoczęła para łącznikowa Małgosia i Marek Makulscy, którzy przypomnieli, po krótce, naszą historię. Małgosia i Marek powiedzieli m. in.:

„…To właśnie pragnienie wyśpiewania Panu radosnego psalmu dziękczynienia za 20 lecie powstania i pracy kręgów Domowego Kościoła w naszej parafii stało się powodem  do zgromadzenia się w tej parafialnej świątyni, aby Panu Bogu przede wszystkim podziękować za ten dar - jakim jest dla małżeństw i rodzin - Domowy Kościół – czyli ciągła praca nad sobą i dążenie do zbawienia w jedności i przy wsparciu współmałżonka. Dzięki łasce danej od Pana, wsparci i umocnieni jego Duchem trwamy od 20 już lat na terenie naszej parafii jako Kręgi Domowego Kościoła.

W obecnej chwili działa 5 kręgów, które skupiają 21 par małżeńskich i 2 osoby samotnie  przeżywające swą posługę w kręgach.

Na początku był jeden krąg – nazwany przez nas pierwszym  - nasz  jubilat – powstał jesienią 1993 roku. Dość trwały jeśli chodzi o skład osobowy. Trwają oni niemalże w niezmienionym składzie od chwili swego powstania. Liczy obecnie 4 małżeństwa i jedną osobę samotną - brat Kazimierz odszedł już do Pana. Obecnie posługę pary animatorskiej pełnią Bernadka i Krzysio Kudasowie.

Na wiosnę 1994 roku powstał kolejny krąg – nazywany przez nas drugim kręgiem. Obecnie liczy 4 małżeństwa i jedną osobę samotnie przeżywającą swoją posługę w kręgu. Krąg ewaluował na przestrzeni tych 19 lat, w obecnym składzie trwamy od 8 lat. Posługę pary animatorskiej pełnią – Małgosia i Marek Makulscy .

W kolejnym 1995 roku powstał trzeci krąg – liczący obecnie 4 małżeństwa. Nieco ewaluował, w obecnym składzie jest od 2001 roku, a parą animatorską są Stasia i Józek Doboszowie.

Czwarty krąg powstał w 2002 roku i liczy 4 małżeństwa. Na przestrzeni 11 lat swego istnienia także przechodził wiele zmian osobowych. Obecnie posługę pary animatorskiej pełnią Celina i Tomek Grzybowie.

I nasz najmłodszy krąg piąty - powstały w 2010r. Najliczniejszy – liczy obecnie 5 małżeństw. Przy okazji witamy serdecznie małżeństwa, które w tym roku dołączyły do naszej wspólnoty Domowego Kościoła zasilając skład osobowy V kręgu. Posługę pary animatorskiej pełnią - Ania i Mariusz Malinowscy.

Dzisiaj mówimy radośnie i z pełnym uwielbieniem: Chwała Panu za każde małżeństwo  i każdą rodzinę z naszych kręgów…”.

Następnie zaproszonych gości przywitali Bożenka i Marek Malinowscy, którzy byli pierwszymi animatorami kręgów DK w naszej parafii, a ich wspomnienia uzupełnił ks.  Roman Adamczyk. Kilka słów, jeszcze przed Mszą Św., skierował do nas także obecny Moderator ks. Grzegorz Lipiec.

Punktualnie o godz. 11.00 rozpoczęła się Eucharystia, którą uświetnił nasz parafialny chór, w skład którego wchodzą także członkowie Domowego Kościoła. Na koniec Mszy św. w podziękowaniach skierowanych do wszystkich przybyłych na jubileusz, w sposób szczególny, wybrzmiały podziękowania dla księdza prałata Henryka Ćwieka – proboszcza naszej parafii, gdyż to dzięki Jego inwencji przed dwudziestu laty powstał pierwszy krąg. Ksiądz proboszcz był także przez kilka lat naszym moderatorem i na co dzień odczuwamy Jego wielką życzliwość.

Po  Mszy Św. zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie i nasze świętowanie przeniosło się do pobliskiej szkoły. Tam po ciepłym posiłku zaczął się czas wspomnień. Zostały pokazane filmy wideo z archiwów domowych, które ukazały nasze spotkania sprzed 20 laty. Trzeba przyznać, że trochę inaczej wyglądaliśmy. Radości i śmiechom nie było końca.

Pod koniec naszego świętowanie odwiedzili nas seminarzyści z I roku studiów, którzy wracali z Sanktuarium w Błotnicy. Byliśmy bardzo zadowoleni, gdyż razem z nimi przybył Ojciec Duchowny ks. Maciej Korczyński obecny Moderator Domowego Kościoła w naszej diecezji.

Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i radosne wspólne świętowanie. Mamy nadzieję spotkać się za 5 lat, by uczcić srebrny jubileusz Domowego Kościoła w parafii Jedlińsk.

 

Powrót na stronę główną