Powrót

Święto patronalne Domowego Kościoła

 

30 grudnia 2011 obchodząc uroczyście święto patronalne Domowego Kościoła rodziny należące do Ruchu Światło-Życie spotkały się już trzeci raz na uroczystej Mszy Świętej w Kościele pod wezwaniem Świętej Rodziny w Radomiu. Mszy Świętej przewodniczył ks. biskup Stefan Siczek, który wygłosił również homilię. Sprawował tę Mszę Świętą modląc się o dar świętego życia dla naszych rodzin. W koncelebrze byli m.in. moderator diecezjalny Domowego Kościoła - ks. Maciej Korczyński, ks. Marek Fituch, ks. Piotr Turzyński. W uroczystej mszy uczestniczyli odpowiedzialni za Domowy Kościół w naszej diecezji: Anna i Marek Kwiatkowscy, wiele par animatorskich i członków Domowego Kościoła oraz parafianie.

W homilii ks. biskup powiedział, że każdy z nas ma takie miejsce gdzie wszystko się zaczęło, a zaczęło się w rodzinie. To, że Chrystus przyszedł na świat jako dziecko w rodzinie jest największą promocją rodziny. To rodzice przekazują zasady życia i postępowania, według badań mają trzy razy większy wpływ na wychowanie niż kościół. Może właśnie dlatego obecnie próbuje się zniszczyć rodzinę m.in.  poprzez wypaczone pojmowanie małżeństwa, podejście do dziecka poczętego.. Wobec ataków na rodzinę, małżeństwo Kościół wskazuje na przykład Świętej Rodziny z Nazaretu, kieruje nasze myśli na godność i świętość życia rodzinnego, musimy uczyć się tej godności i świętości. Biskup przypomniał o dwóch przypadkach błogosławionych par małżeńskich. Każdego roku na święto Świętej Rodziny biskupi przygotowują list pasterski, w tym roku mówi on o tym, że Kościół jest naszym domem. W domu się mieszka, dorasta. DOM :

 D -  jak dobroć, jak chleb,

 O – ofiara, bez ofiary nie będzie świętości,

 M – modlitwa, dialog z Bogiem ( mówienie i słuchanie)

Ks. biskup zachęcał byśmy uczyli nasze dzieci nie tylko mówić do Boga ale i słuchać, byśmy byli wrażliwi nie tylko na  dobro dzieci ale i ludzi starszych. Potrzeba ofiarnej miłości bo tylko wtedy rodzina może się rozwijać. Zachęcał byśmy troszczyli się o modlitwę w rodzinie, wspólnie odmawiali różaniec, śpiewali kolędy bo rodzina bez Boga sama siebie zdradza. Boże Narodzenie jest świętem przyszłości, otwartych drzwi. Nie ograniczajmy Bożego Narodzenia do jednego dnia, ale przez cały rok troszczmy się, aby Bóg był między nami.

Bo co nas czeka? Europa ducha czy pustynia duchowa?

 

Anna i Szczepan Swend

 

Powrót